Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak boli kręgosłup?

2019-05-10
Jak boli kręgosłup?Nasz kręgosłup stanowi skomplikowany układ obejmujący kręgi, dyski, mięśnie, ścięgna, chrząstki, więzadła i nerwy. Nasz organizm w znacznym stopniu obciąża nasze plecy, które odpowiadają za utrzymanie postawy, wykonywanie ruchów, ochronę rdzenia kręgowego itd. Występujące od momentu przejścia „homo erectus” do postawy stojącej, bóle pleców wciąż dręczą człowieka, w szczególności ze względu na nasz współczesny styl życia. Tak zwany „ból stulecia”, jak nazwano go w XX wieku stanowi nadal duży problem także w wieku XXI.


Budowa i funkcje kręgosłupa


Kręgosłup stanowi prawdziwy centralny filar, zapewniający prawidłową pozycję naszego ciała. Jedną z jego podstawowych funkcji jest zapewnienie prawidłowego wykonywania ruchów tułowia: zgięcia, wyprostu, obrotu i nachylenia. Kręgosłup obejmuje 24 kręgi: 7 szyjnych, 12 piersiowych i 5 lędźwiowych, a także 5 kręgów krzyżowych oraz od 3 do 5 kręgów tworzących kość ogonową. Podobnie, jak w przypadku stawów, kręgi są połączone ze sobą za pomocą licznych więzadeł i mięśni. Są one również rozdzielone przez krążki międzykręgowe, pełniące rolę swego rodzaju poduszeczki - podtrzymują one ciężar (naszego ciała i ewentualnie przenoszonych przedmiotów) oraz amortyzują siłę uderzenia podczas wykonywania różnorodnych ruchów.

Gdzie boli kręgosłup?


Zbyt duże obciążenie, wykonanie niewłaściwego ruchu, uderzenie, a także zużycie naszych kręgów i otaczających je struktur, są przyczyną różnych bolesnych schorzeń. Każdy element kręgosłupa może powodować ból pleców:

Ból lędźwi i krzyża, kiedy chodzi o kręgi lędźwiowe w dolnej części kręgosłupa, a także lumbago, czyli unieruchomienie pleców po podniesieniu ciężkiego ładunku lub rwa kulszowa, stanowiąca ból, który najczęściej promieniuje aż do stopy;

Ból górnej części pleców dotyczące kręgów odcinka piersiowego, czyli znajdującego się w środkowej części kręgosłupa: u osób, które pracują w pozycji pochylonej do przodu najczęściej występuje ból między łopatkami;

Ból szyi i głowy przypadku kręgów szyjnych - kręcz szyi występujący po nocy przespanej w nieprawidłowej pozycji lub w wyniku nagłego uderzenia podczas wypadku samochodowego stanowi najczęstszą przyczynę nagłego bólu, ale niezwykle uciążliwe może być także zapalenie kości i stawów szyjnych, któremu towarzyszy ból głowy.

Jak uśmierzyć ból kręgosłupa?


Leczenie bólu kręgosłupa i pleców polega głównie na jego łagodzeniu, w szczególności poprzez:


  • Stosowanie leków przeciwbólowych,
  • zabiegi z użyciem gorąca lub zimna,
  • masaż leczniczy pleców i kręgosłupa,
  • względny, tymczasowy odpoczynek (ważne jest jednak, aby wykonywać wszystkie czynności w maksymalnym możliwym stopniu, w granicach odczuwanego bólu),
  • ortotyka w razie potrzeby odciążenie określonego obszaru poprzez zastosowanie kołnierza szyjnego, gorsetu lub pasa ortopedycznego
  • odpowiedni program fizjoterapii przeciwbólowej.
  • Aby ułatwić leczenie i zapobiegać utrzymywaniu się bólu, zaleca się specjalnie dostosowaną rehabilitację, przestrzeganie zasad higieny (kontrola masy ciała i obciążenia, aktywność fizyczna), a także nauczenie się odpowiednich sposobów wykonywania codziennych prac, które nie powodują nadmiernego obciążenia dla pleców.
  • Czasami konieczne może być przeprowadzenie modyfikacji dotyczących swojego stanowiska pracy lub aktywności sportowej. Przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego jest wymagane jedynie w bardzo rzadkich przypadkach.Kup teraz ☛ ortezę kręgosłupa


FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jak spać gdy boli kręgosłup lędźwiowy?

W przypadku gdy bolą lędźwie organizm ludzki automatycznie znajduję pozycję bezpieczną w trakcie snu. Istnieje jednak pewne wskazania co do pozycji, w której śpimy w zależności od przyczyny bólu w odcinku lędźwiowym.
I tak jeśli boli nas kręgosłup z powodu dolegliwości związanych ze zniesieniem lordozy lędźwiowej, dobrze jest zasypiać na brzuchu, a jeżeli ból pleców związany pogłębioną lordozą lędźwiową, wtedy lepiej wybrać pozycję na boku lub na plecach ze zgiętymi nogami w kolanach.

Jak pozbyć się bólu kręgosłupa?

Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się bólu kręgosłupa, do najprostszych i bardzo skutecznych metod należ: gorąca relaksacyjna kąpiel, delikatny masaż rozluźniający mięśnie grzbietu, ćwiczenia rozciągające jak joga czy pilates, pływanie i gimnastyka w wodzie.
W przypadku gdy ból kręgosłupa nie ustępuję po tych prostych metodach należy bezwzględnie udać się do lekarza w celu konsultacji, a zachowawczo dobrze jest założyć pas ortopedyczny, który odciąży bolesny odcinek tułowia.

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?

Ból kręgosłupa lędźwiowego to oprócz bólu szyi najczęściej występujący ból pleców, dzieję się to dlatego że lordoza lędźwiowa to podobnie jak lordoza szyjna najbardziej ruchoma część kręgosłupa.
Dlatego ważnym czynnikiem dla złagodzenia bólu lędźwiowego jest ograniczenie jego ruchomości - tutaj z pomocą przychodzi nam pas lędźwiowy, który prawidłowo zabezpieczy kręgosłup w odcinku lędźwiowym niwelując jego ból.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019

Polecane

pixel