Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak leczyć palce młoteczkowate?

2019-05-28
Jak leczyć palce młoteczkowate?

Czym są palce młoteczkowate znane też jako palce młotkowate? Jakie są  przyczyny ich powstawania? Otóż przyczyn tej wady (deformacji palców stopy) jest wiele, niektóre są nie znane, zaś ze znanych wymienia się, na równi z innymi, szkodliwe działanie zbyt wąskiego i krótkiego obuwia. Noszenie obuwia wadliwej konstrukcji, powodującego zsuwanie się stopy do przodu i przenoszenie ciężaru ciała na palce, oraz płaskostopie poprzeczne także ma swój udział w tworzeniu się palców młoteczkowatych (młotkowatych).  


Zniekształcenie dotyczy najczęściej drugiego palca, ponieważ jest on najdłuższy. Zbyt krótki but zmusza go do ustawienia w pozycji zgięcie. Nad uwypuklającym się stawem międzypaliczkowym tworzy się odcisk - najbardziej kłopotliwy objaw zniekształcenia.

Jak leczyć palce młoteczkowate - Co stosować na palec młotkowaty?

Należy nosić prawidłowe pełne i nie za małe obuwie oraz wkładki ortopedyczne ze specjalną pelotą metatarsalną zpobiegajacą płaskostopiu poprzecznemu, a u dzieci szczególną uwagę należy zwracać na to, aby ani buty, ani skarpetki nie były zbyt krótkie i obcisłe.

W zniekształceniu niezbyt zaawansowanym można utrzymywać palec w ułożeniu wyprostnym, za pomocą specjalnej ortezy na palec młotkowaty - młoteczkowaty.

Przypadki ciężkie wymagają leczenie operacyjnego. W tym celu najlepiej udać się do ortopedy specjalizującego się w chirurgii stopy.