Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak stosować ortezę ręki od początku rehabilitacji?

2019-07-12
Jak stosować ortezę ręki od początku rehabilitacji?Wczesna rehabilitacja pourazowa oraz neurologiczna ręki spotyka się z wieloma problemami, które bardzo utrudniają usprawnianie już na początku leczenia. Z pomocą przychodzą aparaty ortopedyczne, które zabezpieczają dłoń i nadgarstek przed powikłaniami.

Ortezy nadgarstka i dłoni we wczesnej rehabilitacji ręki

Zniekształcenia w obrębie ręki powstają stosunkowo szybko i niepostrzeżenie (przykurcz,dystrofia). Dlatego też pamiętać musimy o wczesnym rozpoczęciu kroków zapobiegawczych. Istotne znaczenie mają tutaj różnego rodzaju ortezy, szyny i aparaty odpowiednio dobrane do typu i lokalizacji zmian. Gdy powstanie zniekształcenie uwarunkowane jest zmianami bliznowatymi w obrębie tkanek okołostawowych tkanki skórnej lub mięśniowej, zadaniem konstrukcji ortotycznych jest stworzenie sił rozciągających przykurczone tkanki. Wielkość jednak stosowanych sił jest tu uwarunkowana progiem tolerancji tkankowej. Zbyt duża siła korekcyjna powoduje mikrourazy, prowadząc w konsekwencji do bliznowacenia i zwiększenia sztywności stawu. Korekcja zawierać może przewagę elementów statycznych lub dynamicznych. Przykładem pierwszego typu działania jest stopniowa korekcja promieniowego odchylenia ręki za pomocą łuski na dłoń i przedramię i możliwości termoplastycznej regulacji ustawienia dłoni. Jest to zniekształcenie uwarunkowane zmianami anatomicznymi. Celem stosowania takiego aparatu ortopedycznego jest przygotowanie do korekcji operacyjnej.

Orteza na palec a korekcja dynamiczna dłoni

Korekcja dynamiczna polega na wykorzystaniu zachowanych sił mięśniowych oraz dodatkowej siły zewnętrznej, przeciwdziałającej zniekształceniu. Reprezentantem tej grupy jest sprężynowy aparat Capenera wspomagający siłę wyprostną stawu międzypaliczkowego, lecz nie ograniczający czynnego zginania w tym stawie. Korekcję ustawienia paliczków w stawach śródręczno-paliczkowych uzyskać możemy za pomocą aparatu płytkowo - dźwigniowego Bunnela. Tu siłą korekcyjną jest taśma elastyczna, napinana za pomocą siły mięśniowej.

Orteza na dłoń i przedramię w schorzeniach neurologicznych

W razie utraty siły mięśniowej, np. po uszkodzeniu rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym, uszkodzeniu splotu ramiennego, zasadniczym celem wczesnego zaopatrzenia ortopedycznego jest ochrona elementów użytecznych przed deformacją, mogącą w przyszłości upośledzić czynności chwytne ręki lub uniemożliwić jej substytucję. W perspektywie substytucji funkcjonalnej ręki istotne znaczenie ma zachowanie biernego odwiedzenia i opozycji kciuka oraz biernego ruchu w stawach międzypaliczkowych. Przy centralnych (OUN) zaburzeniach kontroli ruchowej (porażenie połowicze) na skutek wzmożonego napięcia mięśni zginaczy szybko dochodzi do przykurczu nadgarstka i palców. Tu zaopatrzenie ortotyczne typu łuska na dłoń i przedramię stanowi cenne uzupełnienie ćwiczeń biernych, łagodnie rozciągających napięte mięśnie. Zadaniem jego jest bierne utrzymanie pozycji pośredniej ustawienia ręki w stawie nadgarstkowym oraz opozycji i odwiedzenia kciuka. Przy dużym oporze zginaczy palców pozostawiamy lekkie zgięcie dłoniowe ręki w stawie nadgarstkowym, umożliwiając bierną korekcję palców.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
pixel