Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy boli szyja?

2019-05-17
Kiedy boli szyja?Kręgi szyjne tworzące kręgosłup w jego górnym odcinku aż do podstawy czaszki wspierają głowę i pozwalają na jej ruchy. Główne schorzenia dotyczące tego bardzo wrażliwego obszaru ciała są związane z urazami lub zwyrodnieniem stawów.Budowa kręgosłupa szyjnego

Stanowiąca jedną z głównych części kręgosłupa - szyja, składa się z 7 kręgów położonych pomiędzy czaszką, a pierwszym kręgiem piersiowym. Jest on bardzo mobilny, a równocześnie odpowiada za utrzymanie pozycji i podtrzymywanie ciężaru głowy, pozostaje więc szczególnie narażony na urazy i zmiany mięśniowe, a także dotyczące więzadeł, nerwów i chrząstek. Do najczęstszych schorzeń kręgosłupa należą m.in.:


Kręcz szyi jest to mimowolny skurcz mięśniowy, utrzymujący się przez kilka dni w strukturach mięśniowych szyi, zwykle mostkowo-obojczykowo-sutkowym i/lub trapezowym. Problem ten często występuje w wyniku złej pozycji podczas snu. Ból może być bardzo silny, a miejscowa sztywność uniemożliwia wykonywanie ruchów głowy.

Zwichnięcie szyjne. Jest to uszkodzenie aparatu więzadłowego kręgów szyi, które występuje w wyniku nagłego ruchu lub uderzenia. Częste uszkodzenie kręgosłupa, które powstaje po nagłym ruchu głowy w tył lub w przód podczas wypadku samochodowego stanowi właśnie zwichnięcie szyjne.

Nerwoból szyjny. Jest to schorzenie szyjnego krążka międzykręgowego, spowodowane urazem lub starzeniem, które powoduje ucisk na otaczające struktury nerwowe. Powoduje ból w okolicach szyi i ramienia, który może sięgać aż do palców. Może mu towarzyszyć mrowienie i utrata wrażliwości w kończynie górnej.

Stany zapalne kości i stawów kręgosłupa szyjnego. Jest spowodowane zużyciem chrząstki kręgów szyjnych. Jest to przewlekła choroba, która rozwija się stopniowo przez wiele lat, powszechna u osób w wieku średnim. Jej obawy obejmują ból szyi, sztywność karku i bóle głowy.

Jak złagodzić ból szyi?Leczenie uszkodzeń mechanicznych kręgosłupa szyjnego obejmuje przyjmowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, stosowanie ciepła (w przypadku skurczu mięśni) lub zimna (w przypadku stanu zapalnego), a w niektórych przypadkach ostrego bólu, tymczasowe noszenie specjalnego kołnierza szyjnego. Zabiegi fizjoterapii mające na celu wzmocnienie mięśni, a także masaż i rozciąganie szyi może również łagodzić ból, w szczególności podczas leczenia po zwichnięciu lub w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.


Poznaj zabezpieczenia szyi ☛ kołnierze ortopedyczne i gorsety szyjneFAQ - najczęściej zadawane pytania

Jak spać żeby nie bolała szyja?

Żeby zagwarantować odpowiedni komfort snu a tym samym zniwelować bóle szyi i głowy, należy dobrać odpowiednie łóżko z ergonomicznym materacem i poduszką do spania. Ten sprzęt musi być dopasowany do naszej pozycji jaką naturalnie przybieramy w trakcie snu oraz wieku, wagi i wzrostu.
Należy pamiętać też o odpowiedniej higienie miejsca snu - ważny jest tutaj stały dopływ świeżego powietrza oraz eliminacja szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego (wyłączone wi-fi,smartfon,rtv).

Co powoduje bóle szyi i karku?

Przyczyn mających wpływ na bóle karku i szyi może być bardzo wiele. Coraz częściej głównym czynnikiem jest tutaj stres oraz strach - czyli różnego rodzaju lęki i niepokoje związane z pracą i egzystencją we współczesnym świecie.
Do klasycznych przyczyn bólowych należą - zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, dyskopatia szyjna, kręcz szyi, zmiany zapalne, wady postawy, złamania i skręcenia, jak również schorzenia reumatyczne i neurologiczne.

Jakie ćwiczenia wykonywać kiedy boli szyja?

W przypadku dolegliwości bólowych szyi warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą ten ostatni na pewno zaleci nam specjalny konspekt ćwiczeń domowych, które zapobiegają bólom karku i głowy.
Do skutecznych ćwiczeń należą: skłony kręgosłupa, skręty szyi i tułowia oraz krążenia głowy. Efektywnym uzupełnieniem fizjoterapii jest - joga, tai-chi, pilates jak również wszelkie ćwiczenia w odbywające się wodzie (pływanie aquareobik).

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019

Polecane

pixel