Orteza i jej przeznaczenie
Orteza to rodzaj aparatu ortopedycznego, który pełni podobną funkcję jak gips - służy do utrzymania danego stawu w jednej, stałej pozycji. Jednak ortezy w znacznym stopniu różnią się od gipsu budową, są one znacznie lżejsze i ułatwiają poruszanie się. Właśnie dlatego ortezy bardzo często służą jako alternatywa dla gipsu. Elementem usztywniającym w tym sprzęcie medycznym są poduszki powietrzne znajdujące się między warstwami tkaniny, natomiast ich miękkie brzegi chronią przed otarciami.
Jak zbudowana jest orteza?
Nowoczesne ortezy są wykonane z materiałów, które przepuszczają powietrze i pozwalają na szybsze odprowadzanie wilgoci. Dodatkowo, dzięki działaniu kompresyjnemu podnoszą i utrzymują stałą temperaturę wokół danego stawu. Ortezy są produkowane w kilku rozmiarach, aby pacjenci nie mieli problemu z doborem odpowiedniego dla siebie sprzętu ortopedycznego. Warto podkreślić, że wyróżnia się trzy rodzaje ortez: sztywne, półsztywne i elastyczne.
Rodzaje i zastosowanie ortez
Ortezy można podzielić na 3 podstawowe grupy:
- ortezy kręgosłupa i tułowia (szyja, plecy, brzuch)
- ortezy kończyny górnej (palców,dłoni, nadgarstka, łokcia, ramienia i barku)
- ortezy kończyny dolnej (stopy, stawu skokowego, kolana i biodra)
1. Do ortez tułowia i kręgosłupa należy zaliczyć: ortezy odcinka szyjnego kręgosłupa, odcinka piersiowego, a także odcinka lędźwiowo-krzyżowego. W skład tej grupy wchodzą m.in. kołnierze ortopedyczne, korektory postawy, takie jak prostotrzymacze (pajączki ortopedyczne na plecy) lub ósemkowe pasy obojczykowe, a także wszystkie sznurówki i gorsety ortopedyczne oraz pasy przepuklinowe. Zadaniem tego rodzaju ortez jest przede wszystkim stabilizacja odpowiedniego odcinka kręgosłupa zarówno w przypadku długoletnich schorzeń, a także dla osób, które uległy różnego rodzaju wypadkom.
2. Do grupy ortez kończyn górnych należy zaliczyć: ortezy stawu barkowego, łokciowego i przedramienia, nadgarstkowego i dłoni. Stosowane są one w celu ustabilizowania danego stawu, ale również dla ich wzmocnienia. Ortezy stosuje się także przy rekonwalescencjach po leczeniach operacyjnych, ale również przy przeciążeniach i naciągnięciach więzadeł.
3. Ortezy kończyn dolnych, czyli przede wszystkim: stawu biodrowego i uda, kolanowego i podudzia oraz stawu skokowego i stopy służą do unieruchomienia i ustabilizowania danego stawu, a także do kontrolowania ruchu w jego obrębie. Świetnie sprawdzają się podczas nauki chodzenia w trakcie rekonwalescencji po zabiegu operacyjnym, ale mogą również służyć w celach profilaktycznych dla wszystkich osób uprawiających sport i uwielbiających różnego rodzaju aktywność fizyczną.
Zapoznaj się☛ z ortezami w sklepie e-MedicalBroker.com
Źródła:
- T.Myśliborski „Zaopatrzenie ortopedyczne (protetyka i ortotyka) Warszawa 1985.
- B.Przeźniak „Zaopatrzenie rehabilitacyjne” Gdańsk 2003.
- J.Marciniak, A.Szewczenko „Sprzęt rehabilitacyjny”Gliwice 2003.
- M.Vitali, K.Robinson, B.Andew, E.Harris „Amputacje i protezowanie” PZWL Warszawa 1985.
- W.Dega, A.Singer „Ortopedia i rehabilitacja”Warszawa 1996.
- E.Mikołajewska „Neurorehabilitacja, Zaopatrzenie ortopedyczne”, Warszawa 2009.