Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pajączki na nogach i przewlekła niewydolność żylna

2019-09-06
Pajączki na nogach i przewlekła niewydolność żylnaW czasach Hipokratesa schorzenie określano „chorobą, która zwala z nóg” i nie bez powodu, gdyż przewlekła niewydolność żylna wiąże się z poważnymi powikłaniami. Przewlekła niewydolność żylna — na dzień dzisiejszy jedna z najczęściej występujących chorób. Około 89% kobiet i 66% mężczyzn w krajach rozwiniętych w różnym stopniu cierpi na niewydolność żył.

Czym jest przewlekła niewydolność żylna?


Pod tym terminem kryje się wiele chorób, które mogą prowadzić do długotrwałego zaburzenia w żylnym przepływie krwi. Zaburzenia przepływu krwi w żyłach mogą być spowodowane: osłabieniem zastawek żylnych, tworzeniem się skrzepów krwi w żyłach oraz niedostatecznym poziomem aktywności fizycznej.
Uczucie ciężkości i obrzęki nóg wieczorem, pajączki - pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej, które już powinny Cię zaniepokoić. Po jakimś czasie siatka małych podskórnych naczynek włosowatych zaczyna być widoczna na całej powierzchni nóg, mogą pojawić się bóle i nocne skurcze. Uszkodzenia zastawek w żyłach powoduje wzrost ciśnienia w żyłach podskórnych i stopniowe ich rozszerzanie do formy żylaków.

Co powoduję występowanie pajączków na nogach?


Jest wiele czynników, które prowadzą do przewlekłej niewydolności żylnej. Mówi się, że choroby żył – to swego rodzaju „opłata” za pionową postawę ciała i chód dwunożny. To znaczy, że największe ryzyko występowania choroby istnieje u osób, które przez długi czas są na nogach (kucharze, fryzjerzy, sprzedawcy, nauczyciele, lekarze, itd.). Ponieważ ciśnienie w żyłach jest wprost proporcjonalna do wzrostu, wysokie osoby są bardziej podatne na wystąpienie przewlekłej niewydolności żylnej.

Drugą ważną przyczyną, która prowadzi do zakłócenia pracy zastawek żylnych jest wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Najczęściej jest to spowodowane: podnoszeniem ciężarów, noszeniem ciasnych ubrań i gorsetów. Występuje związek między chorobami żył u kobiet a zmianami hormonalnymi w czasie ciąży (90% przypadków chorób żył rozwija się w tym stanie), a także przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Długotrwałe stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych powoduje przewlekłą niewydolność żylną w około 30% przypadków.

W ostatnich latach zaczęto wymieniać jeszcze jedną przyczynę występowania przewlekłej niewydolności żylnej tzw. dolegliwości biurowe. Siedzący tryb pracy powoduje, że naczynia żylne są pozaginane, co znacznie utrudnia odpływ krwi. Brak ruchu kończyn, tj. brak pracy pompy mięśniowej łydek, znacznie utrudnia „wypchnięcie” krwi w stronę serca. Oznacza to wzrost ryzyka niewydolności żylnej. Szczególnie procesy te nasilą się u osób, które lubią siedzieć ze skrzyżowanymi nogami. W tej pozycji uciskana jest żyła podkolanowa, co prowadzi do zaburzenia przepływu krwi w żyłach kończyn dolnych. W rezultacie ściany naczyń krwionośnych rozszerzają się i tracą elastyczność. U kobiet zwiększenie obciążenia żył powoduje również fakt, że w wielu firmach, zgodnie z dress code’m, należy nosić buty na obcasach. Dlatego też pracownicy biurowi częściej skarżą się na objawy takie jak: obrzęki i zmęczenia nóg, zwłaszcza w godzinach wieczornych. To pierwsze objawy i sygnały przewlekłej niewydolności żylnej.

Jak niedopuścić do występowania zaburzeń krążenia żylnego?


Istnieje kilka prostych sposobów, aby zapobiec lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób żył. Poniżej przedstawiamy najbardziej skutrczne metody profilaktyki:

1. Jeśli masz pracę siedzącą lub stojącą, często zmieniaj pozycję nóg i chodź żwawym krokiem.

2.  Kilka minut przed snem trzymaj nogi w górze.

3.  Ćwicz regularnie: jogging lub pływanie.

4. Unikaj nadmiernego przegrzewania swojego ciała szczególnie za pomocą sztucznych źródeł ciepła jak: grzejniki, kaloryfery, dmuchawy, które zmniejszają elastyczność tkanek i ścian żylnych.

5. Staraj się zdrowo odżywiać, Twoje menu powinno zawierać różne owoce, warzywa, jagody, naturalne oleje roślinne – zawierają one kwasy organiczne omega 3, 6, 9, które poprawiają przepływ krwi.

6. Używaj medyczne wyroby uciskowe takie jak ☛ pończochy i rajstopy przeciwżylakowe.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel