Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Poduszka ortopedyczna do spania ➤ Jaką wybrać?

2019-08-03
Poduszka ortopedyczna do spania ➤ Jaką wybrać?Sen jest bardzo waznym elementem życia. Przyjmuje się, ze fazy snu rozkładają się nastepująco ➤ po każdej godzinie płytkiego snu NREM (SEM) następuje 30 min. snu głebokiego REM, w którym następuje właściwy wypoczynek. W sumie cykl taki trwa 1,5h. Efektywny wypoczynek powinien obejmować ok.5 takich nieprzerwanych faz. Nieprawidłowa pozycja w trakcie snu czesto jednak zaburza jego prawidłowy przebieg.

Zadbaj o odpowiednią pozycję podczas snu

W szczególności dotyczy to odpowiedniego czasu trwania fazy REM. Przyczyna jest ucisk na tkanki miekkie ciała, powodujące zaburzenia przepływu krwi oraz bóle kregosłupa. Ciało w reakcji obronnej wybudza nas z fazy REM do płytszej fazy NREM, aby odblokować nasze mięśnie i wymusić zmiane pozycji. Niedobór snu lub jego zaburzenia mogą powodować np. przyrost masy ciała, zaburzenia mowy i wzroku, bóle głowy, obniżona odporność i infekcje, nadprodukcje moczu, drazliwość i roztargnienie, kłopoty z pamięcią, choroby serca, obniżony popęd seksualny.

Poduszki ortopedyczne do spania dostępne ➤ w sklepie medicalbroker.pl posiadają specjalny profil, który podtrzymuje głowe w odpowiedniej pozycji. Ponadto poduszki są ergonomiczne i niwelują bóle występujące w odcinku szyjnym kręgosłupa, a także zmniejszają nacisk na tkanki miekkie głowy i ramion. Spośród naszej kolekcji poduszek znajdziesz poduszki z pamięcią kształtu dopasowane zarówno do spania na boku,na brzuchu, jak i na plecach.

Jak wybrać odpowiednią poduszkę do spania?

Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba Sobie odpowiedzieć na 2 podstawowe pytania:

1. W jakiej pozycji będę na niej spać?
2. Do czego jest mi potrzebna poduszka ortopedyczna?

Twoja pozycja w trakcie snu, ma kluczowe znaczenie przy wyborze odpowiedniej poduszki ortopedycznej do spania.
Po pierwsze, każda poduszka posiada specjalną, anatomiczną ergonomię i kształt, który powinien być prawidłowo dopasowany do konkretnej pozycji spania.
Zadaniem budowy poduszki jest odpowiednie wsparcie głowy, oraz ustabilizowanie kręgosłupa szyjnego, poprzez możliwie jak najlepsze dopasowanie się do pozycji naszego ciała.

Dlatego też, inaczej będzie wygladał profil poduszki przeznaczonej do spania na wznak, a inaczej poduszki przeznaczonej do spania na boku czy brzuchu. Na rynku dostępne są profile poduszek uniwersalne, ze wskazaniem do spania w konkretnej pozycji – na boku lub na plecach oraz takie, które dopuszczają spanie zarówno na boku, jak i na plecach.
Spanie na brzuchu nie jest zdrowe dla naszego kręgosłupa. W takiej pozycji nie jestesmy w stanie utrzymać go w jego naturalnym położeniu, chociażby przez odwrócenie głowy na jeden z boków. Mimo wszystko w naszym portfolio znalazła się oczywiście specjalna poduszka dla osób śpiących na brzuchu.

Wysokość poduszki ma znaczenie

Wysokość naszej poduszki ma również ogromne znaczenie, W przypadku zbyt niskiej poduszki (w szczególności, jeżeli chodzi o spanie w pozycji bocznej) głowa• opada nam na dół, powodując ugięcie szyi i naprężenie mięśni po przeciwnej stronie do kierunku zgięcia. Efekt jest podobny, jak przy braku używania poduszki ortopedycznej – głowa i kręgosłup nie są odpowiednio podparte.Podobnie dzieję się, gdy poduszka jest zbyt wysoką, to również powoduje nienaturalne wygięcie szyi. Ponadto powoduje niepotrzebny ucisk na struktury miękkie ciała,utrudniając przepływ krwi i powodując odgniecenia na twarzy. Oczywiście drobne odchylenia sa naturalne i dopuszczalne do momentu, kiedy nie wymuszają na nas przyjęcia nieprawidłowej pozycji. Najlepsza opcja jest, kiedy nasz kręgosłup znajduje sie mozliwie blisko linii prostej. W niektórych dostępnych modelach poduszek ortopedycznych zastosowana została dodatkowa podkładka umożliwiająca regulacje wysokości oraz odpowiedni jej dobór pod względem budowy ciała, oraz pozycji spania.

Pianka z pamięcią w poduszce ortopedycznej

Bardzo istotnym elementem jest również wybór poduszki zgodny z naszymi potrzebami. Jeżeli juz cierpimy na bóle kregosłupa, a zależy nam przede wszystkim na jego odciążeniu i odpowiedniej stabilizacji, warto rozejrzeć się za poduszką z pianki sprężystej. Jej umiarkowana struktura, oraz brak podatności na zapadanie sie pod wpływem temperatury ciała sprawia, że kręgosłup szyjny i głowa są odpowiednio podparte i ustabilizowane. Jeżeli natomiast chcemy po prostu zadbać o profilaktykę zdrowego kręgosłupa, a przede wszystkim zależy nam na komforcie snu, wtedy warto wybrać piankę termoelastyczną (tzw.„z pamięcią”). Chociaż wciąż dobrze, to jednak odrobinę mniej stabilizuję kręgosłup szyjny i głowę. Niemniej jednak poduszka jest bardzo wygodna i zapewnia wysoki komfort snu. Pianka termoelastyczna pod wpływem temperatury ciała staje się miękka i idealnie dopasowuję się do kształtu naszego ciała. Dobrze podpiera głowę i kręgosłup szyjny oraz odciąża tkanki miękkie ciała, umożliwiając lepsze krążenie krwi. Taka pianka zmniejsza również ryzyko odgnieceń na twarzy. Warto również zwrócić uwagę na to, iż w poduszkach ortopedycznych nie można stosować kategoryzacji na miękkie i twarde. Gęstość pianki powinna być optymalna dla jednoczesnego zachowania odpowiedniej stabilizacji, a także komfortu snu. Przy wyborze poduszki należy zwracać uwagę przede wszystkim na przeznaczenie poduszki, ponieważ odczucie twardości jest subiektywne. Przed wyborem poduszki zapoznaj się dokładnie z jej przeznaczeniem, a odpowiedni wybór sprawi, że będziesz cieszył się z niej każdego poranka.

Poduszka ortopedyczna do spania zmniejsza chrapanie

Osoby śpiące przede wszystkim na plecach często nieprawidłowo układają głowę, ściągając ją w dół. Taka pozycja powoduję zmniejszenie światła dróg oddechowych, co przy rozluźnieniu sennym mięśni prowadzi do zapadania się podniebienia miękkiego oraz utrudnienia oddychania. Częstym objawem jest więc chrapanie. Przy ograniczonej ilości powietrza lub jego braku, organizm wybudza się i napręża mięśnie. Jednocześnie odblokowuje górne drogi oddechowe, co sprawia, że faza snu REM nie trwa wystarczająco długo. Dobre poduszki profilowane mają specjalny kształt podtrzymujący głowę w odpowiedniej, odwiedzionej do tyłu pozycji, co przeciwdziała zapadaniu się podniebienia miękkiego.

Poranek z poduszką ortopedyczną jest zdrowy

Poduszki ortopedyczne zmniejszają ból szyi i karku, uczucie zmęczenia, drętwienia rąk oraz zawroty głowy, wywołane nieprawidłową pozycją w takcie snu.

Poduszka powinna mieć materiał, który zapobiega poceniu się

Pianka, z której wykonana jest poduszka ortopedyczna, posiada otwarto-komórkową strukturę i pokrowiec ze 100% bawełny. Pozwala to na swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu niweluję dyskomfort wywołany poceniem się głowy w nocy. Pamiętaj, że przy wzmożonej potliwość warto zbadać sobie poziom witaminy D!

Poduszka ortopedyczna nie może Ciebie uczulać!

Poduszki ortopedyczne w sklepie medycznym medicalbroker.pl posiadają pokrowce wykonane ze 100% dzianiny bawełnianej. Bawełna to naturalne włókno nie uczulające, odznaczające się delikatnością, idealną przepuszczalnością powietrza oraz doskonałym wchłanianiem i odprowadzaniem wilgoci z ciała. Zapewnia doskonałe warunki dla skóry w trakcie snu.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
pixel