Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rehabilitacja po endoprotezie kolana

2021-06-24
Rehabilitacja po endoprotezie kolana

Zdarza się, że staw kolanowy jest w tak złym stanie, że należy go wymienić na sztuczny twór, zastępujący naturalną tkankę. Zabiegi tego typu to bardzo częste operacje, którym poddają się zwykle osoby starsze oraz z różnego rodzaju chorobami zwyrodnieniowymi. Rehabilitacja po endoprotezie kolana bywa czasochłonna, jednak lekarze są zgodni co do tego, że jest ona konieczna, by pacjent powrócił do sprawności.

Niektórzy ubolewają z powodu pewnych niedogodności, powstałych na skutek wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. Rehabilitacja może znacznie zmniejszyć różnego rodzaju dolegliwości, również te dotyczące ograniczonej ruchomości lub bólu.


Jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana?

Co do tego, jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana, lekarze twierdzą, że u niektórych będzie to długotrwały proces, przeciągający się nawet na całe życie, natomiast u innych – kilka tygodni intensywnych ćwiczeń tuż po zabiegu, a następnie ćwiczenia w domu. Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta, jego wieku oraz możliwości, co do wykonywania ćwiczeń.


Przykładowe ćwiczenia po endoprotezoplastyce kolana

Co do ćwiczeń po endoprotezie stawu kolanowego – warto zaznaczyć, że część z nich można wykonać samodzielnie w domu, oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem oraz fizjoterapeutą.

Rehabilitacja po wymianie stawu kolanowego - co prawda - może być bolesna – część ćwiczeń wykonuje się nawet dzień po zabiegu. Sama operacja może trwać tylko pół godziny, zatem względnie wygojona rana nie powinna przeszkadzać w wykonywaniu następujących ćwiczeń:

- zginanie i prostowanie kolana w pozycji siedzącej – rehabilitacja po wymianie stawu kolanowego nie może odbyć się bez tego typu ćwiczeń. W końcu musimy na nowo ustabilizować całość, wzmocnić więzadła i spróbować uczynić staw ruchomym. To ćwiczenie nie jest zbyt obciążające.

- ruchy okrężne stopy oraz jej prostowanie i zginanie – fizykoterapia po endoprotezie kolana nie zakłada ćwiczeń jedynie w obszarze operowanego miejsca. Trzeba pomóc nodze odzyskać utraconą ruchomość.

- zginanie kolana do granicy bólu w pozycji stojącej – to nieco trudniejsze ćwiczenie, wchodzące w skład treningu po wymianie kolana. Rehabilitacja zakłada tworzenie nowych nawyków w chodzeniu, pozbawionych niestabilności. Dlatego też warto przekonać się do tego niezbyt przyjemnego dla chorego ćwiczenia.


Masaż po endoprotezie stawu kolanowego

Ćwiczenia po endoprotezie kolana to nie tylko męczące wyginanie kończyn – to także masaże, mające na celu rozluźnienie napiętych mięśni. Jednym z zabiegów, któremu pacjenci poddają się chętnie, jest masaż. Po endoprotezie stawu kolanowego powinien być na tyle intensywny, aby mieć działanie lecznicze.

Masaż tkanek głębokich wykonywany przez specjalistę, pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe, a także pozwolić wrócić szybciej do sprawności. Zapobiega on, między innymi, przykurczom kolana po endoprotezie.

Warto mieć na uwadze to, że przy okazji niwelowania przykrych odczuć po zabiegu endoprotezy kolana trzeba powierzyć specjalistom. Dlatego też należy poszukać takiego specjalisty, który dobierze indywidualny program rehabilitacji po wymianie stawu kolanowego. Powinien on zawierać informacje co do możliwości wysiłkowych chorego, jego ogólnego stanu zdrowia oraz deklarowanej ilości spotkań w tygodniu. Przy odpowiednio dobranych ćwiczeniach, ból po endoprotezie kolana stanie się bardziej znośny.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel