Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Stopa piętowa - wrodzone wady postawy u dziecka

2019-05-31
Stopa piętowa - wrodzone wady postawy u dziecka

W schorzeniu tym stopa nie jest objęta procesem chorobowym, zaś deformacja polega na jej zgięciu grzbietowym w stawie skokowym lub pionowym ustawieniu kości piętowej. Różne są stopnie ciężkości tego schorzenia - od bardzo nieznacznego ograniczenia zgięcia podeszwowego stopy - aż do ustawienia stopy w stosunku do podudzia pod kątem ostrym.

Stopa piętowa u dziecka - przebieg

W wieku przypadkach zniekształcenie cofa się samoistnie z chwilą rozpoczęcia przez dziecko chodzenia i wzmocnienia mięśni łydki pociągających piętę ku górze. Nieznacznego stopnia zniekształcenia z niedużym niedowładem mięśnia trójgłowego podudzia dają się zazwyczaj korygować poprzez stosowanie biernego rozciągania przykurczonych elementów w połączeniu z ćwiczeniami ruchów czynnych i wykonywaniem ćwiczeń mających na celu przywrócenie ruchu zginania podeszwowego.

Wrodzona stopa piętowa - leczenie

W razie utrzymywanie się zniekształceń u dzieci młodszych czy w przypadkach zaniedbanych u dzieci starszych konieczne jest leczenie operacyjne. Po operacji konieczne jest unieruchomienie kończyny na okres od 3 tygodni do 3 miesięcy, zależnie od rodzaju zabiegu. Następnie chory przez okres około roku nosi aparat ortopedyczny, dla odciążenia i wspomagania przeszczepionych mięśni. Jednocześnie należy wykonywać ćwiczenia ruchów biernych, ruchów czynnych i uczyć się prawidłowego chodzenia. Przestrzega się, aby chory stawiał małe kroki i obciążał przodostopie, by nie przechylał miednicy i nie utykał.

Aparat ortopedyczny do leczenia wad stopy u dzieci

Żeby pomóc w terapii stóp podczas rehabilitacji, oraz zatrzymać proces deformowania stopy ortopedzi zalecają ortezy korygujące. Takim często używanym aparatem ortopedycznym są buciki ortopedyczne Bebax. Obuwie to posiada wielopłaszczyznowy zamek, który reguluję ustawienie stópek we wszystkich 3 płaszczyznach - skośnej, poziomej oraz pionowej. Orteza Bebax koryguję niewłaściwe ruchy stopy, zapobiegając wadom i deformacjom stóp. Aparat Bebax ma działanie uniwersalne, znajdując zastosowanie w często występujących wadach postawy u dzieci - jak m.in. koślawość pięty, szpotawość stopy, stopa piętowa, stopa płasko-koślawa, stopa odwrócona, odwiedzenie śródstopia i wiele innych. To obuwie ortopedyczne, należy niekiedy stosować wraz z szyną Dennis Browna posiadającą specjalne otwory umożliwiające korekcję ustawienia stóp i bioderek. Do najpopularniejszych szyn ortopedycznych tego typu można zaliczyć szynę Tibax, która zalecana jest  przy stopach koślawych stopy, rotacji podudzia oraz skręcenia stawów kolanowych. Tak prawidłowo dopasowany sprzęt ortopedyczny skutecznie wspomaga fizjoterapię dzieci,  jak również zapobiegnie wystąpieniu objawów niepożądanych, przy leczeniu wrodzonych wad postawy.