Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Stopa wydrążona ☛ poznaj jej przyczyny i metody leczenia

2019-06-04
Stopa wydrążona ☛ poznaj jej przyczyny i metody leczenia

Stopa wydrążona to zniekształcenie wyrażające się nadmiernym wysklepieniem stopy. Dziś poznajemy jej przyczyny, powikłania oraz metody leczenia.

Przyczyny stopy wydrążonej

Przyczyną wady są zaburzenia równowagi mięśniowej, najczęściej na tle wrodzonych zaburzeń w dolnym odcinku rdzenia kręgowego, którym często towarzyszy rozszczep kręgosłupa. Nadmiernemu wysklepieniu stopy towarzyszy szponowate ustawienie palców z powodu niedowładów mięśni krótkich zginaczy palców i skrócenia rozcięgna podeszwowego. Zniekształcenie powoduje skrócenie stopy.

Wada staje się bardziej zauważalna około 10 - 14 roku życia, kiedy to dochodzi do stopniowego nasilenia się zniekształcenia. Dodatkowym czynnikiem pogarszającym stan stopy są zbyt krótkie skarpetki i obuwie. Ponieważ wadzie tej nie towarzyszą w tym okresie żadne dolegliwości, a widoczne jest jedynie pewnego stopnia upośledzenie chodu i deformowanie obuwia, rodzice często je lekceważą, w mylnym mniemaniu, że dziecko z tego "wyrośnie".

Stopa wydrążona - dalsze objawy i powikłania

Niestety, jeszcze przed zakończeniem wzrostu pojawiają się też często bóle stóp, których przyczyną jest przeciążenie pięty oraz głów kości śródstopia, pod którymi tworzą się dokuczliwe modzele. Niestety w pozycji stojącej wydrążenie stopy nie rzuca się aż tak w oczy, przez co można przeoczyć tą wadę. Zniekształcenie stopy jest najlepiej widoczne w badaniu w pozycji siedzącej, czyli w odciążeniu stóp. Zgięcie grzbietowe stopy ukazuje je wtedy w całej okazałości. Przy tym ruchu paluch przyjmuje charakterystyczne ustawienie w kształcie litery "Z".

Stopa wydrążona - metody leczenia

Prawie zawsze jest zbyt zbyt późno wykryta ta wada, by wystarczyło leczenie fizykalne. Jeśli mamy do czynienia z chorobą we wczesnym stadium, to leczenie fizykoterapeutyczne, odpowiedni tryb życia oraz reedukacja mięśni stopy może opóźnić rozwój zniekształcenia. Pomocne może się okazać noszenia obuwia ortopedycznego lub wkładki ortopedycznej, unoszącej sklepienie poprzeczne stopy oraz nawracającej kości stępu.

W przypadku zaawansowanej wady, niezbędne jest leczenie operacyjne, które pozwala na uzyskanie znacznej poprawy nawet w dużych zniekształceniach.