Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wkładki ortopedyczne dla dzieci

2019-05-16
Wkładki ortopedyczne dla dzieciTak jak dziecku z prawidłowo wykształconym i rozwijającym się uzębieniem, żaden lekarz nie zaleci noszenia aparatu ortodontycznego, tak chyba oczywisty jest fakt, że zdrowym stopom dziecka nie potrzeba mechanicznych i biernie działających ortez, podpór w postaci wkładek czy specjalnego obuwia.

Wkładki ortopedyczne dla dzieci na płaskostopie

Wkładki ortopedyczne stosuje się przede wszystkim w leczeniu płaskostopia, spowodowanego osłabieniem czy niewydolnością aparatu mięśniowo-więzadłowego. Jak już powiedziano, wkładki nie leczą, gdyż nie usuwają przyczyny choroby, a jedynie zapobiegają dalszemu postępowi deformacji. Oczywiście, odrębne zagadnienie stanowią dzieci, u których istnieją z tego czy innego względu chwilowe skłonności do wytwarzania się wad postawy, a w tym, między innymi - schorzeń stóp. Dotyczy to szczególnie dzieci nadmiernie otyłych, z osłabieniem układu mięśniowo-więzadłowego itp.

Jakie wkładki korekcyjne są najlepsze dla dzieci?

Według niektórych badań wkładka korekcyjna dla małych dzieci (wiek przedszkolny) powinna być wykonana z pianki (najlepiej materiał termoplastyczny) lub gumy o dużej zawartości kauczuku, gdyż zapewnia to pożądaną elastyczność i odporność na zużycie. Wysokość wkładki musi być największa (około 5 mm) w okolicy szczytu sklepienia podłużnego stopy. Od tego miejsca wkładka powinna łagodnie zwężać się we wszystkich kierunkach. Tak klinowaty kształt wkładki w połączeniu z przedłużonym obcasem zapewnia właściwe ustawienie stopy, a więc poprawne jej obciążenie.

Jak dobrać wkładki ortopedyczne?

Przed wyborem wkładek ortopedycznych dla dziecka - ważna jest odpowiednia higiena stóp, oraz ich uaktywnienie ruchowe. Dlatego należy pamiętać o konieczności stałego i właściwego pielęgnowania stóp - ćwiczenia czynne i bierne, kąpiele, masaże i inne zabiegi fizykoterapeutyczne. Jeśli się tego wszystkiego zaniecha to człowiek, który raz włożył wkładki ortopedyczne, skazany jest na ich noszenie aż do końca życia. Poza tym należy pamiętać, że pożytek przynoszą wkładki odpowiednio dopasowane do danej stopy. Chory otrzymujący wkładki powinien dokonywać badań kontrolnych u lekarza, który jest w stanie określić ich przydatność.

Kup teraz  ☛ wkładki ortopedyczne

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
pixel