Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym są ostrogi piętowe?

2019-05-20
Czym są ostrogi piętowe?

Choroba określana nazwą " ostroga piętowa" polega na utworzeniu się wyrośli kostnej na obciążanej części guza piętowego. Ucisk na ostrogę daje wyjątkowo dokuczliwe bóle pięty często promieniujące do całej stopy, poważnie ograniczające zarówno możliwości stania, jak i chodzenia.

Dlaczego powstają ostrogi piętowe?

Dolegliwość wywołuje podrażniona, zmieniona zapalnie kaletka maziowa albo zapalenie powięzi stopy (rozcięgno podeszwowe stopy) przyczepiającej się do guza piętowego (albo jedno i drugie).

Choroba dotyczy głównie osób starszych i niestety coraz częściej też osób młodszych w średnim wieku, pracujących w pozycji stojącej, podatnych na zmiany gośćcowe.

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Leczenie polega na odciążeniu bolesnego miejsca za pomocą odpowiednich wkładek ortopedycznych oraz ortez stopy, które mają odciążającą strukturę umiejscowioną stricte w odcinku ostrogi piętowej.

Oprócz wkładek i podpiętek ortopedycznych bardzo pomocna jest fizykoterapia.do najbardziej skutecznych należą zabiegi fizykalne ultradźwiękami i laser. Sprawdzonym domowym sposobem na ból pięty może być też zastosowanie podręcznego urządzenia przeciwbólowego TENS.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
pixel