Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Gorset ortopedyczny Jewetta

2019-04-17
Gorset ortopedyczny JewettaZ definicji gorsetu ortopedycznego Jewetta, możemy się o nim dowiedzieć że jest to sztywna orteza kręgosłupa wykonana z lekkich, sprężystych materiałów - blachy aluminiowej, żywicy epoksydowej, polipropylenu i innych tworzyw sztucznych.


Co to jest gorset ortopedyczny Jewetta?

Biorąc pod uwagę ich funkcję gorsety ortopedyczne możemy podzielić na: stabilizujące i unieruchamiające. Powszechnie stosowaną ortezą tułowia stabilizującą tego typu jest gorset Jewetta produkowany z uwzględnieniem różnych rozwiązań technicznych. Składa się z dwóch ram połączonych ze sobą taśmą która zawiera pelotę. Z przodu gorset opiera się na górnej części trzonu mostka i na spojeniu łonowym, z tyłu natomiast na odcinku lędźwiowym kręgosłupa.


Gorset Jewetta i jego zastosowanie

Zasada działania gorsetu Jewetta polega na trójpunktowym podparciu. Warunkiem prawidłowego działania jest odpowiednie dopasowanie sprzętu do wymiarów pacjenta i przestrzeganie wskazań i przeciwwskazań wynikających z różnego stopnia uwarunkowań fizjologicznych i patomechanicznych. Gorsety ortopedyczne J001 i J002 są wykonane z lekkich stopów aluminium w oparciu o wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentem. Specjalny system regulacji długości i możliwość wprowadzenia ruchomości dolnej poprzecznej ramy zapewnia idealne warunki do dopasowania i funkcjonowania w życiu codziennym pacjenta.


Budowa i dopasowanie gorsetu Jewetta

Gorsety Jewetta J001 i J002 marki Orliman składają się z lekkiej aluminiowej ramy przedniej, na której w górnej części znajduje się ruchoma pelota. Pelotę można przesuwać, w górę i w dół, na poprzeczce, do której jest zamocowana. Poprzeczka dolna jest ruchoma, co pozwala pacjentowi na swobodne siadanie bez odczuwania dyskomfortu związanego z naciskiem na uda/ pachwiny dolnej poprzeczki gorsetu (może być również nieruchoma, co uzyskujemy poprzez wkręcenie dołączonych śrub). Wyjątkiem jest tu gorset ortopedyczny Jewetta J004 z nieruchomą pelotą na spojeniu łonowym. Rama przednia jest wyprofilowana anatomicznie co pozwala na dokładne dopasowanie do ciała pacjenta.Do stabilizacji przeznaczona jest pelota tylna, która może być ułożona w dwóch pozycjach poziomej i pionowej w zależności od potrzeby. Zapinana jest za pomocą zamka zapadkowego i płynnej regulacji długości taśmy. Istnieje możliwość wydłużania i skracania gorsetu na wysokość oraz indywidualnego lokalizowania wysokości taśmy dociągowej. Kilka poduszek amortyzujących umocowanych do ramy zapewnia wysoki komfort noszenia i minimalizuje możliwość powstawania otarć na tułowiu pacjenta.


Działanie gorsetu Jewetta

Gorset ortopedyczny Jewetta poprzez swoje trzy punkty podparcia 1.na mostku, 2.kolcach biodrowych przednich górnych i 3.przedniej ścianie miednicy, na plecach. Unieruchamia kręgosłup/tułów pozwalając na jego lordotyczne ustawienie  gorset Jewetta zapewnia stabilizację kręgosłupa krzyżowo-lędźwiowo-piersiowego w płaszczyźnie bocznej i strzałkowej.
Stabilizację za pomoca tego gorsetu ortopedycznego utrzymujemy do poziomu ósmego kręgu piersiowego T8 (TH-8), unieruchomienie wyższych poziomów wymaga stabilizacji głowy i odcinka szyjnego.


Gorset Jewetta - Wskazania

Złamania oraz ich doleczanie powstałe w przebiegu osteoporozy lub różnych innych jednostek chorobowych, unieruchomienie po zabiegach na strukturach kostnych i miękkich kręgosłupa, unieruchomienie w przypadku niestabilności w przebiegu chorób nowotworowych.


Przeciwskazania do stosowania gorsetu Jewetta

Z wieloletniej praktyki klinicznej wynika, iż  trzeba przede wszystkim pamiętać o przeciwwskazaniach do użycia gorsetu ortopedycznego, takich jak: astmaoskrzelowa, POCHP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc), rozrusznik serca, choroby psychiczne, w których pacjent nie toleruje gorsetu lub mógłby sobie zrobić krzywdę


Akceptacja pacjenta do zakładania gorsetu Jewetta jest podstawą sukcesu terapii

Oczywiście, stosowanie gorsetu uzależnione jest bezwzględnie od zgody pacjenta. Pacjentowi który nie jest w stanie zaakceptować gorsetu Jewetta, a musi być w sposób sztywny stabilizowany np. po załamaniu kompresyjnym trzonu któregoś z kręgów lędźwiowych, możemy zaproponować inne rozwiązanie.
Dostępne są już gorsety sztywne ale wykonane z innego typu materiałów i innej technologii. Zapewniają wysoki komfort noszenia i możliwość specjalnie indywidualnego dopasowania poprzez zastosowanie płyt termoplastycznych z przodu i z tyłu gorsetu. Są to gorsety ortopedyczne z serii Star Brace > LSO-B, TLSO-B, i moduł do stabilizacji mostkowej LSO. Dzięki specjalnej konstrukcji i wielu ułatwieniom w zakładaniu i zdejmowaniu świetnie nadają się jako zamienniki dla podstawowego środka stabilizacji kręgosłupa jakim jest gorset Jewetta. Dodatkowo możliwość indywidualnego ukształtowania płyty do warunków anatomicznych budowy pacjenta zmniejsza dyskomfort używania tego typu sprzętu ortopedycznego.


Jak nosić goret Jewetta podczas rehabilitacji?

W trakcie rehabilitacji z pacjentem zaopatrzonym w gorset ortopedyczny Jewetta bardzo przydatna jest uchylna dolna rama. Podczas pionizacji i siadania z pozycji stojącej gorset nie uciska okolic pachwin, co powoduje jego naturalne przemieszczenie ku górze. Również ładnie pracuje razem ze stawami biodrowymi w przejściu z pozycji leżącej do pozycji siedzącej. Gorsety ortopedyczne J001, J002, oraz nowe wersje gorsetu Jewetta J001G i J002G posiadają dodatkowo blokadę unieruchamiającą dolną ramę w pozycji dolnej ustalonej. Jest to przydatne w przypadkach gdy wymagana jest skuteczna stabilizacja odcinka lędźwiowo-krzyżowego wyłączająca możliwość ruchu zgięcia kręgosłupa w przód.Dodatkowo 2 nowe gorsety ortopedyczne Jewetta J001AG i J002AG  cenionej przez środowisko medyczne marki Orliman, posiadają ruchomą górną pelotę, która pomaga na lepsze dopasowanie i nieprzemieszczanie się gorsetu w górnej cześci okolicy mostka.


Poznaj wszystkie gorsety ortopedyczne ☛
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixel