Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Paluch sztywny a wkładki ortopedyczne

2019-06-27
Paluch sztywny a wkładki ortopedyczne

Mianem palucha sztywnego (hallux rigidus) określa się stan, w którym dochodzi do częściowego lub całkowitego ograniczenia ruchomości palucha w stawie śródstopno-paliczkowym.

Przyczyny palucha sztywnego

Przyczyną  choroby (paluch sztywny - hallux rigidus) są najczęściej zmiany zniekształcające, prowadzące stopniowo do bolesnego ograniczenia ruchów stawu śródstopno-paliczkowego palucha.

Zmiany zniekształcające mogą powstawać na tle przebytych urazów i zapaleń uszkadzających chrząstkę stawową. Uszkodzenie wynikać może także z konfliktu między paluchem przesuwającym się nieco do przodu w fazie odbicia a oporem nieco przykrótkiego obuwia.

Paluch sztywny - objawy

Paluch stopy może być częściowo lub całkowicie zesztywniały, co prowadzi do utraty ruchu wyprostu, a niekiedy do utraty siły zginania. W niektórych przypadkach nawet bliższy paliczek zostaje unieruchomiony w pozycji zgięcia w stosunku do kości śródstopia (stąd nazwa "paluch zgięty"), ale częściej zesztywnienie następuje w ustawieniu równoległym z kością śródstopia. Ruchy w stawach międzypaliczkowych zazwyczaj nie ulegają zniekształceniom. Ból palucha zmusza chorego do chodzenia na zewnętrznej krawędzi stopy, co bardzo łatwo jest zauważyć, porównując zużycie podeszwy buta.

Paluch sztywny a wkładki ortopedyczne

Profilaktyka deformacji stopy ma zawsze kluczowe znaczenie jedną z metod zapobiegania schorzeniu stóp jaką jest paluch koślawy jest zastosowanie odpowiedniej ortezy stopy, bądź wkładki ortopedyczne zapobiegającej paluchowi sztywnemu. Wkładka taka musi posiadać odpowiednią strukturę unoszącą łuk podłużny stopy, co powoduję naturalne ustawienie stopy i prawidłowe rozłożenie punktów nacisku na podłoże podczas stania i chodzenia. W sklepie medycznym medicalbroker.pl, znajdą państwo ofertę wkładek ortopedycznych spełniających te kryteria.