Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

W jaki sposób naturalnie leczyć hemoroidy?

2019-08-21
W jaki sposób naturalnie leczyć hemoroidy?

Hemoroidy (Varices haemorrhoidales), guzki krwawnicze, guzy odbytnicze, żylaki odbytu - to podstawowe nazwy tej uciążliwej choroby, w języku potocznym używa się określenia - hemoroidy. Są umiejscowione powyżej lub poniżej zwieracza odbytu. Mogą być przyczyną krwawień, mogą też ulegać zmianom zapalnym.

Przyczyny Hemoroidów

Przyczyny powstawania tego przewlekłego schorzenia są różne. Do najczęstszych zalicza się:

1. nieodpowiedni, siedzący tryb życia z niewielką ilością ruchu,
2. niewłaściwe odżywianie, któremu towarzyszą częste zaparcia,
3. bardzo ciężka wieloletnia praca fizyczna w uciążliwych warunkach,
4. ciąża u kobiet, szczególnie w ostatnich 2-3 miesiącach, na skutek powiększenia się macicy,
5. rozszerzanie się żył odbytniczych i utrudniony odpływ krwi z okolicy odbytu - z różnych powodów,
6. zaburzenia krążenia obwodowego,
7. niewydolność mięśnia sercowego.


Żylaki odbytu nie są jedynie schorzeniem miejscowym - jak dawniej uważano, ale potrzebują również leczenia ogólnego. Według ... Grzegorza Czesława Klimuszki  ☛ guzy suche lub krwawiące na koszce odbytowej są nieco inna formą żylaków goleni, z tą tylko różnicą, że są bardziej bolesna i  mocno niewygodne.

Objawy żylaków odbytu


Żylakom odbytu często mogą towarzyszyć objawy zapalenia odbytu (proctilis). Występują bóle przy oddawaniu stolca, krwawienia, często pieczenie i swędzenie oraz uczucie palenia w odbytnicy połączone z parciem na stolec. Długotrwałe stany zapalne żylaków odbytu  mogą doprowadzić do powstania zakrzepów i owrzodzeń oraz rozpadlin i przetok okołoodbytniczych. Rozpoznanie jest proste: obejmuje oglądanie i badanie palcem. Niekiedy też niezbędne jest wykonanie rektoskopii (wziernikowanie odbytnicy, lub fibroskopii). Jednym z podstawowych elementów układu pokarmowego jest dobra drożność jelit, w tym jelita cienkiego i grubego. W jelicie grubym, stanowiącym końcowy odcinek przewodu pokarmowego, formowane są kałowe masy z resztek po trawieniu w wchłanianiu pokarmów. Aby proces ten przebiegał bez zakłóceń, niezbędna jest odpowiednia ilość substancji balastowych, głównie błonnika, w diecie. Drugim warunkiem jest prawidłowe oddawanie stolca (wydalanie co 24 - 36 godzin) tj. istnienie odruchu wypróżniania. Odruch wypróżniania regularnego nie powinien być hamowany, bowiem prowadzi to w konsekwencji do jego zaniku. Stan taki, w połączeniu z innymi czynnikami psychogennymi, jak: wstyd i skrępowanie prowadzi do nawykowych zaparć.

Na hemoroidy mogą zapadać kobiety i mężczyźni w każdym wieku!

Leczenie Hemoroidów

Według dra Fiałkowskiego leczenie hemoroidów powinno być stosowane głównie środkami roślinnymi i naturalnymi, jednocześnie w trzech zasadniczych kierunkach:

☛ wewnętrznie - napary z ziół do picia w formie herbatek, które powinny usuwać zaburzenia w naczyniach krwionośnych,
☛ zewnętrznie - świeże odwary z ziół do nasiadówek, które winny usuwać stany zapalne oraz rozprowadzać nadmiar krwi zgromadzonej w guzach odbytniczych,
☛ zewnętrznie (doodbytniczo): odwary ziołowe do lewatyw i ewentualnie wlewek doodbytniczych, które winny normować ukrwienie śluzówki, usuwać odczyny zapalne i wprowadzać niektóre substancje lecznicze do krwiobiegu.
☛ krioterapia - naturalną metodą leczenia żylaków odbytu, jest miejscowe działanie zimna - za pomocą zastosowania specjalnego aplikatora Anurex ➤


Osoby cierpiące na hemoroidy i ich stany zapalne powinny oprócz ścisłej higieny sanitarnej używać także bielizny bawełnianej, którą należy codziennie zmieniać, a przy ewentualnym krwawieniu guzków zmieniać nawet kilka razy dziennie. Warto też zaopatrzyć się w specjalne poduszki ortopedyczne➤ na hemoroidy, które niwelują nieprzyjemne doznania i zapobiegają pogłębianiu się żylaków odbytu.