Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Męska stopa ~ Zadbana i zdrowa

2019-05-21
Męska stopa ~ Zadbana i zdrowa

Panowie przekonali się już do zabiegów kosmetycznych twarzy, pielęgnują też dłonie. Na pedicure jednak przychodzą nieliczni. Stopa to 28 kostek, 19 mięśni i 107 ścięgien oaz więzadeł. Chociaż stosunkowo niewielka, musi dźwigać codziennie wiele kilogramów - zwłaszcza jeśli jest to stopa męska.

Poznaj 8 najczęstszych dolegliwości męskich stóp

1.Nadmierna potliwość stóp może być objawem choroby, np. cukrzycy, może też być efektem ubocznym dojrzewania lub przekwitania. Na pocące się stopy częściej narzekają osoby nerwowe lub te, które noszą buty lub skarpety z tworzyw sztucznych. Gdy nie pomaga codzienna higiena, warto skontaktować się z lekarzem. Na co dzień można jednak radzić sobie, myjąc stopy chłodną wodą, po każdym umyciu wcierając płyn przeciwpotny. Dobrze jest także stosować kąpiele stóp w naparze z szałwii i pokrzywy. Do kąpieli stóp polecane są również napary z lawendy, rozmarynu, tymianku oraz kory wierzby. Można także stosować masaż aromaterapeutyczny.

2.Suchość stóp zdarza się zwłaszcza podczas ciepłych dni, ale nie tylko. Można się jej pozbyć, starannie wycierając stopy po umyciu (zwłaszcza między palcami), a potem nawilżając preparatem do stóp.

3.Gorące, piekące stopy sprawiają kłopoty, szczególnie zimą. Postępować należy z takimi stopami podobnie, jak z suchymi. Zamiast kremu nawilżającego, należy je jednak posmarować preparatem do piekących stóp.

4.Zimne stopy to częsta dolegliwość, zwłaszcza zimą, choć u wielu osób jest to przypadłość całoroczna. Bywa ona objawem zaburzeń krążenia, dlatego zaleca się konsultację z lekarzem.

5. Grzybica jest nieprzyjemna, ale można pokonać ją preparatami przeciwgrzybicznymi. By uniknąć grzybicy lub zapobiec jej nawrotom, trzeba szczególnie dbać o higienę: zawsze zakładać klapki, korzystając z ogólnodostępnego prysznica lub idąc na basen. Dobrze jest też dezynfekować obuwie i skarpety, często przycinać paznokcie, pod którymi chętnie gromadzą się czynniki chorobotwórcze.

6.Wzrastające paznokcie to bolesna dolegliwość, którą w początkowej fazie można wyeliminować, przycinając równo boki paznokcie. w bardziej zaawansowanej fazie schorzenia pomagają klamry i tampony zakładane na paznokcie. Rozwiązanie takie oferują niektóre gabinety kosmetyczne.

7. Nagniotki, odciski, czyli zgrubienia naskórne, często trudno je usunąć.Zalecana jest jednak pielęgnacja stóp kremami, usunięcie przyczyny nagniotka np. niewygodnych butów oraz konsultacje z kosmetyczką i/lub z lekarzem.

8. Odparzenia, otarcia i pęcherze - zaleca się usunięcie przyczyny. Warto zmienić niewygodne buty lub przestać nosić skarpety ze sztucznego włókna. Pęcherzy nie wolno przekuwać.

Deformacje stopy u mężczyzn

Osobną grupą dolegliwości stopy u mężczyzn są schorzenia ortopedyczne czyli popularne deformacje i zmiany zwyrodnieniowe w stopie, należą do nich m.in. płaskostopie, paluch sztywny, haluksy, metatarsalgia, ostrogi piętowe i zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy, oraz wiele innych. W tym wypadku z pomocą przychodzą specjalne ortezy stopy oraz wkładki ortopedyczne do butów, które skutecznie wspomagają leczenie tych zmian zwyrodnieniowych w obrębie stóp.