Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Orteza na kolano - Stabilizator na kolano - Ortezy dla sportowców

2021-01-26
Orteza na kolano - Stabilizator na kolano - Ortezy dla sportowców

W naszym życiu zdarzają się wypadki, które skutkują czasami skręceniami, zwichnięciami czy złamaniami kończyn dolnych. Takie zdarzenia często zmuszają nas do założenia gipsu na nogę, nawet wtedy, gdy jej stan nie jest poważny. Niestety, gips bardzo utrudnia poruszanie się, co sprawia, że osoba mająca go na nodze, ma problemy z przemieszczaniem się, a co za tym idzie - nie może dostać się do różnych miejsc, np. sklepu, lekarza czy nawet do gabinetu fizjoterapeutycznego. Nie jest także w stanie uprawiać sportów. Coraz częściej jednak, przy skręceniach oraz innych kontuzjach nóg, używa się specjalnych ortez, które są wygodniejsze, dają większą swobodę ruchów, ale jednocześnie solidnie chronią kolano przed dalszymi uszkodzeniami.

Czym jest orteza na kolano?

Orteza na kolano to stabilizator mający za zadanie unieruchomić staw kolanowy, który został kontuzjowany. Ogromną zaletą tego sprzętu jest fakt, że może być on stosowany zarówno wtedy, gdy potrzeba w pełni unieruchomić kolano, jak i wtedy, gdy potrzeba zaledwie częściowego unieruchomienia. Dzięki temu sprzętowi można uniknąć pogłębiania się problemów z kolanem. Można także w znacznie szybszym czasie całkowicie powrócić do pełni zdrowia. Orteza stawu kolanowego pozwala także na całkiem normalne funkcjonowanie w trakcie leczenia.

Jak działa orteza na kolano?

Działanie ortezy kolanowej jest niezwykle proste. Jej zadaniem jest odciążenie uszkodzonego stawu kolanowego oraz innych, znajdujących się w pobliżu tkanek, takich jak mięśnie czy więzadła. W ten sposób pozwala ona na szybszą regenerację, a co za tym idzie, szybszy powrót do pełnej sprawności. Oczywiście nie każda kontuzja jest równa – niektóre z nich są obszerniejsze, inne są mniejsze. Na szczęście, ortezy dzielą się na trzy kategorie: sztywne, półsztywne i miękkie – i dobierane są na podstawie tego, jak duża jest kontuzja.

Ile kosztują ortezy na kolano?

Ciężko jest stwierdzić, ile będzie kosztowała orteza na kolano przede wszystkim ze względu na to, że ich ceny są naprawdę różne. Wszystko zależy więc od tego, jaki model chcesz kupić i z czego jest on zrobiony. Im nowocześniejsza orteza, wykonana chociażby z włókna węglowego i posiadająca mechanizm zegarowy, tym droższa będzie. Ceny najdroższych modeli dochodzą do zawrotnych 3000 złotych. Z kolei te najtańsze modele to wydatek zaledwie kilkudziesięciu złotych. Należy jednak mieć na uwadze to, że im tańsza orteza, tym jest ona cięższa. I warto mieć na względzie także fakt, że NFZ jest w stanie refundować ortezę od 10 do nawet 100% jej kwoty.

Gdzie można nabyć ortezę na kolano?

Ortezę na kolano można kupić w wielu miejscach – są one bardzo powszechne. Najłatwiej jest je oczywiście znaleźć w Internecie. Dostępne są także w sklepach sportowych oraz w większych supermarketach. Można je także kupić w aptekach, ale najpewniej jest nabyć ją w sklepie medycznym. Dzięki dużej dostępności tego rodzaju sprzętu, bardzo łatwo jest znaleźć coś odpowiednio i dopasowanego do siebie.

Czy orteza może zastąpić gips?

W pewnych przypadkach orteza na kolano jest w stanie zastąpić gips. Jest to możliwe przede wszystkim przy zwichnięciach, złamaniach, a także skręceniach czy stłuczeniach. Ortezy na kolano są chętnie wybierane przez osoby uprawiające różne sporty, ponieważ pozwalają na zachowanie sprawności fizycznej i jednocześnie umożliwiają dbanie o higienę miejsca kontuzjowanego. Warto wiedzieć, że ortezę można stosować także profilaktycznie, aby zapobiegać kontuzjom.

Ortezy dla sportowców

I właśnie dlatego, stabilizator na kolano jest sprzętem często wybieranym przez sportowców, którzy chcą za wszelką cenę uniknąć kontuzji. Robią tak zarówno zawodowi sportowcy, jak i osoby zajmujące się sportem rekreacyjnie. Na rynku funkcjonują nawet ortezy przeznaczone do wykonywania konkretnych dyscyplin sportowych, takich jak koszykówka, siatkówka, fitness czy piłka ręczna lub piłka nożna.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel